Preskočiť na hlavný obsah

Voľby 2023

OECD: Dôvera vo verejné inštitúcie v kontexte informačného prostredia (originálny názov: OECD Survey on Drivers of Trust in Public Institutions – 2024 Results) Vlády demokratických štátov dnes stoja pred zásadnými výzvami v medzinárodnom, ale aj v domácom prostredí. Eskalácia ozbrojených konfliktov a geopolitického súperenia, globálna zdravotnícka kríza, energetická a ekonomická neistota či klimatické zmeny sú len časť z komplexnej siete prepojených faktorov,…

Falošné bombové hlásenia ako nástroj škodlivej činnosti Falošné bombové hrozby alebo hlásenia nie sú novým fenoménom. Už pred rozsiahlym rozvojom informačných technológií do podoby, ktorú poznáme dnes, boli podobné útoky vykonávané napríklad prostredníctvom telefonátov alebo výhražných listov. Moderné technické prostriedky komunikácie a anonymizácie na internete však útočníkom otvorili nové možnosti vykonávať asymetrické hrozby cez masové komunikačné…

Nie je ničím výnimočným, že krajiny v rámci svojich aktivít smerom do zahraničia používajú takzvanú mäkkú silu, ktorej súčasťou je aj rôznorodé kultúrne pôsobenie, v politologickej diskusii známe ako kultúrna diplomacia. Tá sama o sebe nepredstavuje hrozbu pre druhé krajiny a slúži na rozšírenie povedomia o danej krajine a vylepšenie jej imidžu a budovaní pozitívnej “značky” v medzinárodnom prostredí. Niektorí medzinárodní aktéri však tento legitímny nástroj kultúrnej diplomacie zneužívajú v rámci hybridného pôsobenia.

EU DisinfoLab: Ako spoznať koordinované neautentické správanie? (originálny názov: Coordinated Inauthentic Behaviour Detection Tree) EU Disinfolab je nezávislou organizáciou, ktorá zhromažďuje poznatky a odborné znalosti o dezinformáciách v Európe Koordinované neautentické správanie (Coordinated Inauthentic Behaviour, skr. CIB) je v súčasnosti stále viac diskutovaným fenoménom a problémom sociálnych sietí. Tejto problematike venujú aj rôzni odborníci bojujúci proti dezinformáciám…