Zdieľame: Správa o činnosti SIS za rok 2023
Správa o činnosti SIS za rok 2023
Správy o činnosti spravodajských služieb nám aspoň čiastočne umožňujú nahliadnuť do skrytého sveta tajných bezpečnostných zložiek štátu. Slovenská informačná služba a Vojenské spravodajstvo tradične publikujú verejné verzie týchto správ na svojich webových stránkach. Výnimkou nie je ani nedávno publikovaná verejná verzia správy o činnosti SIS za rok 2023, ktorá obsahuje zaujímavé informácie o spravodajských činnostiach a fungovaní SIS v predchádzajúcom roku. V tomto článku sa zameriame najmä na vybrané časti týkajúce sa hybridných hrozieb, aktivít cudzích spravodajských služieb na našom území, zahraničného pôsobenia a kybernetickej bezpečnosti.
Rok 2023 v znamení tradičných aktérov hybridných hrozieb
V predchádzajúcom roku pokračovala SIS v činnostiach zameraných na elimináciu a prevenciu hybridného pôsobenia cudzích mocností, pričom pozornosť bola venovaná tradičným aktérom hybridných hrozieb na našom území – Ruskej federácii (RF) a Čínskej ľudovej republike (ČĽR). Aktivity RF sa podľa správy zameriavali predovšetkým na zber informácií o pomoci pre Ukrajinu a o efektivite vlastných protiopatrení na sankcie, ktoré boli na RF uvalené z dôvodu agresie proti Ukrajine. V kontexte informačného pôsobenia pokračovalo oficiálne šírenie proruských naratívov s cieľom ovplyvňovania verejnej mienky a vnímania ruskej politiky a kultúry slovenskou spoločnosťou. Správa zároveň konštatuje, že neboli zistené systematické pokusy o zásah do volebných procesov v rámci predčasných parlamentných volieb, ktoré sa v roku 2023 uskutočnili.
V kontexte aktivít ČĽR správa konštatuje, že pokračovali snahy o rozširovanie vplyvu a získavanie strategických informácií a spolupráce v ekonomickej, kultúrnej a akademickej oblasti. Čínski predstavitelia aktívne oslovovali slovenské univerzity a výskumné inštitúcie s ponukami spolupráce a finančných stimulov s cieľom získať prístup k citlivým technológiám a údajom. Táto agenda ČĽR prispela k zvýšenej ostražitosti SIS, ktorá tieto aktivity monitorovala v súvislosti s ochranou strategických sektorov krajiny. V informačnom priestore boli identifikované čínske aktvitiy zamerané na budovanie pozitívneho obrazu krajiny.
Kontrašpionáž a zahraničné spravodajské služby
Jednou z najvýznamnejších priorít SIS v roku 2023 bola ochrana Slovenskej republiky pred aktivitami cudzích spravodajských služieb, pričom hlavná pozornosť bola venovaná činnostiam služieb RF a ČĽR. V dôsledku vyhostenia viacerých osôb pôsobiacich na veľvyslanectve RF na Slovensku v roku 2022 došlo k značnému oslabeniu jeho personálnych kapacít, čo v roku 2023 prinieslo pozitívne výsledky v oslabení ruskej spravodajskej siete na našom území. Ruské spravodajské aktivity v SR sa naďalej týkali najmä snáh o získanie citlivých informácií z politickej, ekonomickej a bezpečnostnej oblasti, najmä z prostredia ozbrojených síl a ministerstva obrany. Zásadnými pre bezpečnosť SR boli aj zistenia SIS, ktoré vyústili do vyhostenia spravodajského dôstojníka ruskej rozviedky. Táto akcia bola dôkazom efektivity a proaktívneho prístupu SIS pri ochrane národných záujmov. V danom roku neboli na našom území zaznamenané agresívne operácie, napríklad v podobe fyzických sabotáží.
Ako bolo spomenuté vyššie, čínska spravodajská činnosť sa sústreďovala na strategické sektory, vrátane akademickej obce. Špecifikom čínskej spravodajskej a vplyvovej činnosti v zahraničí je zapájanie všetkých štátnych a štátom riadených subjektov (tzv. whole-of-state princíp). V súlade s čínskou legislatívou sú s čínskymi spravodajskými službami povinné spolupracovať aj všetky čínske občianske organizácie a súkromné spoločnosti. Takto komplexný prístup umožňuje flexibilnejšie a komplexnejšie spôsoby spravodajskej aktivity. Podľa správy venovala SIS pozornosť aktivitám čínskeho režimu zameraným na kontrolu čínskej diaspóry, najmä prostredníctvom tzv. čínskych policajných staníc. V minulosti sa objavili informácie o existencii minimálne jednej stanice aj na území SR. Na šírenie svojho vplyvu v SR využívala čínska strana aj lobingové, netransparentné aktivity prostredníctvom významnej telekomunikačnej spoločnosti.
Kybernetické bezpečnostné riziká
V roku 2023 boli monitorované viaceré ideologicky motivované kybernetické útoky zahraničných skupín na ciele v SR, pričom boli zaznamenané prípady ransomvérových útokov, phishingu a jednoduchších DDoS útokov. Tieto útoky mohli ohroziť kritickú infraštruktúru a narušiť fungovanie štátnych inštitúcií. SIS v tejto súvislosti spolupracovala a poskytovala informácie vládnej Jednotke pre riešenie kybernetických incidentov (CSIRT). Okrem toho preverovala služba zraniteľnosti viacerých informačných systémov verejnej správy a upozornila na riziká spojené s ich nedostatočnou ochranou. Zdôraznila sa tiež potreba pravidelného vzdelávania zamestnancov štátnych inštitúcií v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
Migrácia ako nástroj hybridného pôsobenia
V roku 2023 SIS zaznamenala pokusy o inštrumentalizáciu nelegálnej migrácie ako nástroja hybridných hrozieb v blízkom susedstve SR. Bielorusko a jeho bezpečnostné zložky cielene manipulovali migračné trasy s cieľom destabilizovať členské štáty EÚ. Podporou nelegálnej migrácie a organizovaním migračných vĺn smerom na východné krídlo únie mal byť vyvolaný politický a sociálny tlak na štáty v tomto regióne. Ich intenzita však nemala zásadnejší destabilizačný potenciál, pričom migračný tlak z Bieloruska členské štáty zvládli a na škodlivé aktivity bieloruského režimu dokázali reagovať efektívnymi protiopatreniami.
Správa o činnosti Národného bezpečnostného analytického centra (NBAC)
Súčasťou správy SIS je aj popis činnosti Národného bezpečnostného analytického centra (NBAC), ktoré zohráva kľúčovú rolu v boji proti hybridným hrozbám na Slovensku. NBAC je analytickým, komunikačným a kooperačným pracoviskom SIS s celoštátnou pôsobnosťou v oblasti bezpečnostných a hybridných hrozieb. Centrum aj v roku 2023 intenzívne analyzovalo hrozby súvisiace s ruskou agresiou proti Ukrajine. V prípade RF boli zaznamenané informačné operácie s cieľom narúšať odhodlanie členských štátov EÚ a NATO pokračovať v podpore Ukrajiny. Okrem toho pokračovalo v hodnotenom období priebežné monitorovanie a vyhodnocovanie bezpečnostnej situácie v SR a v medzinárodnom prostredí prostredníctvom monitorovania otvorených zdrojov.
V roku 2023 bol zároveň štandardizovaný mechanizmus systematického získavania informácií o indikátoroch hybridných hrozieb voči SR, ktoré boli následne priebežne detegované, vyhodnocované a zdieľané s dotknutými štátnymi orgánmi. NBAC taktiež vypracovalo národné hodnotenie hybridných hrozieb, pričom vo väčšine domén hybridných hrozieb bola v priebehu roka 2023 identifikovaná zvýšená úroveň ohrozenia. V kontexte analytických produktov centrum informovalo najmä o rizikových prejavoch pravicového a ľavicového extrémizmu, fenoméne militantného akceleracionizmu, o dôsledkoch niektorých aspektov konfliktu na Ukrajine na bezpečnostné záujmy SR a o potenciálnych rizikách súvisiacich s predčasnými parlamentnými voľbami.
Pri príležitosti 10. výročia vzniku NBAC bolo v pôsobnosti centra vypracované aktualizované vydanie krátkeho terminologického slovníka pre oblasť hybridných hrozieb, ktoré nájdete tu. Okrem toho NBAC participovalo na informačných a vzdelávacích aktivitách na zvyšovanie povedomia o relevantných bezpečnostných témach. Výsledky práce NBAC podčiarkujú jeho dôležitosť ako neoddeliteľnej súčasti bezpečnostného aparátu.
Správa SIS za rok 2023 predstavuje dôležitý zdroj informácií nie len o aktivitách služby, ale aj o celkovej bezpečnostnej situácii na Slovensku. Okrem oblastí uvedených v tomto článku obsahuje aj ďalšie zaujímavé kapitoly, napríklad o rôznych druhoch extrémizmu či vývoji konfliktných regiónoch a ich dopadoch na bezpečnosť SR. Celú verejnú verziu správy nájdete tu.